Strony

8.12.2013

W dobrym tonie… czyli tuner Boss TU-2.

Chciałbym wierzyć, że gdzieś tam we wszechświecie żyje gitarzysta, który nie zbłaźnił się w pewnym momencie swojej kariery, grając na rozstrojonej gitarze (przy ognisku, na szkolnej akademii, na koncercie podczas „Dni Twojego Pięknego Miasta”).
 
Absolutną podstawą gry na każdym instrumencie, a jednocześnie czynnością w dobrym tonie jest jego nastrojenie. Pomoże nam w tym tuner. Tuner TU-2 to flagowy produkt marki Boss. Jest obecny w pedalboardach gwiazd, muzyków sesyjnych, jak również amatorów od roku 1998. Niezniszczalna konstrukcja, niezawodność, i przystępna cena spowodowały, że jest to jedna z najpopularniejszych kostek wśród gitarzystów.
 
W tym tekście chciałbym jednak poruszyć nie tylko kwestie strojenia, ale także dodatkowe możliwości, które daje nam to urządzenie (jak np. rozdzielanie sygnału, czy zasilanie).
 

Podstawowe informacje

Konstrukcja

Obudowa
Tuner umieszczony jest w standardowej obudowie dla pojedynczych efektów Boss’a.
Wymiary (mm): 70 [szerokość] x 125 [głębokość] x 55 [wysokość]

Waga: 420g (z baterią)
Przełącznik pedałowy pomiędzy trybami "Auto" i "Bypass”
Wyświetlacz
Jasny, 11-diodowy wskaźnik typu "Stream" (wskazujący odchylenie od dostrajanego dźwięku w kolorze czerwonym). Dostrojenie sygnalizuje dioda w kolorze jasnym zielonym.
7-segmentowy wyświetlacz podający nazwy strun i aktualnie dostrajanych dźwięków (kolor czerwony),
Przycisk wyboru 7 trybów pracy "Easy Tuning": Chromatic, Guitar Regular, Guitar Flat, Guitar Double flat, Bass Regular, Bass Flat, Bass Double Flat.

Połączenia
Input jack (do podłączenia instrumentu - najlepiej o wysokiej impedancji), 
Output jack (wyprowadzający sygnał na dalsze efekty / wzmacniacz. W tej opcji, gdy Tuner jest włączony, sygnał jest ucinany, tak by nie było słychać jak stroimy instrument),
Bypass (sygnał jest zawsze przepuszczany, nawet w momencie gdy strojenie jest włączone),
DC in (gniazdko do doprowadzenia zasilania 9V – standard dla Boss, dodatnia polaryzacja na zewnątrz, wewnętrzna średnica wtyku 2,2 mm, zewnętrzna średnica wtyku 5,5mm),

DC out (gniazdo umożliwiające zasilanie innych efektów. Działa w momencie gdy podłączony jest zasilacz, nie bateria). 

Zasilanie

Pobór mocy: 55 mA

Bateria 9V DC,

lub Zasilacz 9V DC (standardowy Boss - 5,5/2,2mm , polaryzacja z plusem na zewnątrz) 
 

 Tryby strojenia

1) Chromatic (chromatyczny)  

umożliwia nastrojenie konkretnego dźwięku. Na wyświetlaczu wskazywany jest dźwięk np. G, który jest najbliższy obecnie strojonej nucie. Diody led wskazują odchylenie w górę/dół. Odchylenie zmniejsza się wraz z przekręcaniem kluczy w gitarze. Jeśli wiemy do jakiego dźwięku chcemy dostroić strunę to ten tryb nam to umożliwi.
2) Guitar / Bass
Wyświetlacz wskazuje numer struny, którą stroimy: 1 = E, 2 = B, 3 = G, 4 = D, 5 = A, 6 = E; dla basu odpowiednio: 1 = G, 2 = D, 3 = A, 4 = E, 5 = B.
3) Strojenie o pół [b] lub cały ton [bb] niżej
Jak w punkcie 2 tylko odpowiednio niżej.
 

Tryby wyświetlania 

1) Stream

Ledy świecą się w trybie "obrotowym". Im wolniejszy jest ruch, tym bliżej jesteśmy strojonego dźwięku.
2) Cent
Ledy na wyświetlaczu "odchylają się" w zależności od tego, czy dźwięk jest za niski lub za wysoki od pożądanego. Pozycja środkowa (zielona) wskazuje na dostrojenie struny.
Uwaga:
Na forach internetowych znalazłem dyskusje osób, które sprzeczały się że opcja Stream wskazuje na właściwy dźwięk szybciej i dokładniej. Dlatego pożyczyłem od kolegi TU-2, podłączyłem oba pedały pod mój ABY Box (w ten sposób by do obu Boss'ów dochodził identyczny sygnał) i sprawdziłem jednocześnie na trybie Guitar z wyświetlaniem Stream i Chromatic z wyświetlaniem Cent. Nie zauważyłem praktycznie żadnej róznicy.

 

Dodatkowe zastosowania

Zasilanie innych efektów 

Boss TU-2 posiada na tylnym panelu gniazda: DC Input i DC Output. Gdy zasilany jest z zasilacza (standardowy zasilacz Boss PSA - 200 mA), używając dodatkowego kabla rozdzielającego (PCS-20A), można doprowadzić zasilanie do innych efektów. Suma poboru prądu nie może jednak przekroczyć mocy zasilacza (przy wspomnianym standardzie 200mA). Oznacza to, że możemy zasilić mały zestaw bez konieczności dokupywania dodatkowego urządzenia.
Dla przykładu:
Boss TU-2 pobiera  - 55 mA,
Boss DS-1  - 4 mA,
Boss DD-3 - 65 mA
Boss BF-3 - 40 mA
Razem: 164 mA
Spokojnie zatem powinniśmy zasilić cały zestaw.
 

Rozdzielanie sygnału

Tuner Boss'a posiada dwa wyjścia: Output i Bypass. Sygnał z wyjścia Output jest ucinany w momencie włączenia trybu strojenia. Bypass podaje sygnał zawsze gdy efekt jest podłączony do prądu. Te dwa identyczne tory mogą zatem mieć różne zastosowania. Można użyć ich do podania na dwa różne wzmacniacze (należy jednak pamiętać że jeden z nich będzie zawsze słyszalny). W warunkach scenicznych sygnał bypass może zostać wysłany na odsłuchy słuchawkowe (wówczas cała kapela wie, kiedy gitarzysta się stroi i nie można rozpocząć kolejnego utworu). Niektórzy wykorzystują TU-2 do rozdzielania sygnału na osobne pętle efektów (prowadzone do osobnych wzmaków lub do mixera). Możliwości zatem jest wiele.
 

Buforowanie 

"Bypass" w przypadku Boss TU-2 to nie "true bypass". Podobnie jak inne efekty Boss'a Tuner posiada wbudowany bufor. W celu ograniczenia szumów zmienia on wysoką impedancję na wejściu (przy podłączeniu bezpośrednio gitary z pasywnym układem) na niską na wyjściu. Wyrównuje to siłę sygnału w pętli efektów. Należy przy tym pamiętać, że teoretycznie pedał ten powinien znaleźć się na początku łańcucha efektów, co znacznie ułatwia dokładne strojenie.
 

Zmiana częstotliwości "Czwarta harmoniczna - 440 Hz"

Standardowo strojenie gitary opiera się na dźwięku o częstotliwości 440 Hz. TU-2 umożliwia zmianę tej częstotliwości w zakresie 438-445 Hz.
Możecie się zastanawiać po co to w ogóle robić? Osobiście miałem tylko jedno takie doświadczenie, gdy na próbie pojawił się stary akordeon, który "stroił inaczej". Po zmianie ustawień tunera, wszyscy moglismy dostroić się do akordeonu.
 

Ciekawostka

Nie wiem czy ktoś z Was zastanawiał się kiedykowliek nad modyfikacją swojego stroika... Ja chyba nigdy nie wpadł bym na taki pomysł, gdyby nie filmik SoulPower Instruments.
 

Cena:

Ponieważ model TU-2 został zastapiony TU-3 nie można zakupić nowego egzemplarza.
Obecnie cena używanego na allegro to ok 250 PLN.
Jeśli ktoś chce zakupić TU-3, można to zrobić na muzyczny.pl

Dane producenta:

Strona internetowa produktu: Boss Tu-2
PDF z instrukcją w języku angielskim: Manual
Filmik promocyjny wyprodukowany przez Boss:
 
A Wy jakich uzywacie tunerów? Jakieś własne patenty na podłączenia? Zapraszam do dzielenia się doświadczeniami.
 

3 komentarze:

 1. Niezły ten zmodowany Boss :D
  Tego się nie spodziewałem.
  Osobiście używam Polytune i sobie chwalę, gdy wyjdzie druga wersja to z pewnością kupie.

  Bardzo fajny jest też Turbotuner, ale kosztuje tyle co 2 Poly.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

  OdpowiedzUsuń